obraz 2021 03 28 204244

   2 KWIETNIA obchodzimy ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU. To dzień, w którym świat „zaświeca się” na niebiesko; realizowane są liczne inicjatywy na rzecz przeciwdziałania dyskryminacji osób ze spektrum autyzmu i ich rodzin. Osoby w spektrum autyzmu należą do grup najbardziej narażonych na dyskryminację, przemoc i wykluczenie.
   AUTYZM jest całościowym zaburzeniem rozwoju dziecka o podłożu neurologicznym, który dotyczy tysięcy dzieci w całej Polsce- jest ich około 400 tysięcy. Osoby z autyzmem mają problemy z mówieniem, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) autyzm występuje u 1 na 100 dzieci.
Apropos- czy wiecie, dlaczego kolor niebieski jest symbolem autyzmu? Na ten temat istnieje wiele domysłów. Kolor niebieski to kolor niewinności, nadziei, ale również kolor dla chłopców, a wśród dzieci z autyzmem jest znacznie więcej chłopców niż dziewczynek.
   2 KWIETNIA OKAŻMY SOLIDARNOŚĆ Z OSOBAMI ZE SPEKTRUM AUTYZMU ORAZ WYKAŻMY WSPARCIE DLA ICH RODZIN! W Naszej szkole już po raz kolejny uczniowie z rodzinami, nauczyciele, przyjaciele naszej placówki mogą to zrobić poprzez fotografie, na których znajdą się niebieskie elementy ( można ubrać niebieską koszulkę, wykonać serce z papieru w tym kolorze, mogą to być ozdoby okienne w niebieskiej tonacji, nakładka na facebook). WYKONANE PRZEZ WAS ZDJĘCIA NALEŻY WKLEIĆ NA FB ZS LIPIANY W KOMENTARZU DO WYDARZENIA BĄDŹ PRZESŁAĆ NA TEAMS- czat M. Malanowskiej/ M. Bejuk. Możecie je udostępniać nie tylko w tym dniu, ale przez cały miesiąc kwiecień, który jest poświęcony zgłębianiu wiedzy na temat autyzmu!

M. Malanowska/ M. Bejuk