baner

448597518 869830844987352 542554704425524294 nNasza szkoła po raz kolejny przystąpiła akcji ekologicznej „Moje miasto, bez elektrośmieci". Za cel postawiliśmy sobie podnoszenie świadomości społecznej, ze szczególnym uwzględnieniem rodzin i dzieci, w zakresie prawidłowego postępowania ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym oraz zachęcenie do oddawania elektrośmieci oraz zużytych baterii do punktów wyspecjalizowanych do ich odbioru. Budowanie wartości recyklingu zużytych sprzętów to element niezbędny w procesie ochrony środowiska naturalnego.

Na początku roku szkolnego ustalono regulamin oraz harmonogram zbiórki.

Łącznie odbyło się ich 9:
16 października 2023
06 listopada 2023
04 grudnia 2023
08 stycznia 2024
05 lutego 2024
04 marca 2024
08 kwietnia 2024
06 maja 2024
03 czerwca 2024

Podczas tych dyżurów uzbieraliśmy 1793 kg małogabarytowych elektrośmieci (w tym baterii).
Za zebrane przedmioty szkole zostały przyznane punkty (1290), które wymieniono na pomoce dydaktyczne:
1) Bingo ułamkowe- zestaw klasowy
2) Skaczemy do setki – mata aktywności
3) Słomki konstrukcyjne 800 el.
4) Gra planszowa FITS
5) Zwierzątka do nauki kolorów, liczenia, chwytania itp.

 
Organizatorzy: Monika Bejuk, Izabela Sobolewska, Renata Zawadzka

konkurs fotograficzny 1DB08A382 0D01 F7DA 55B6 9117B8BC173912 czerwca odbyło się w naszej szkole podsumowanie całorocznego konkursu fotograficznego "Gmina Lipiany-Cztery pory roku w obiektywie". Wzięło w nim udział 20 uczniów, którzy zgłosili blisko 60 zdjęć ukazujących piękno naszej okolicy w różnych porach roku. Grono jurorow składało się ze wspaniałych i cenionych lipiańskich fotografów: Jan Jaskuła - fotograf, laureat międzynarodowych nagród fotograficznych, Marian Białkowski - fotograf i wielki miłośnik przyrody, Sky Cut Marta Sykucka Fotografia - fotografka specjalizująca się w sesjach rodzinnych i reportażowych, Anna Borys - wiceburmistrz Lipian, założycielka i administratorka grupy „Zakątki Gminy Lipiany”.

Nasi goście mieli niezwykle trudne zadanie wybrania najlepszych fotografii spośród zgłoszonych prac w 3 edycjach: jesiennej, zimowej oraz wiosenno- letniej. Grand Prix za najpiękniejsze zdjęcie oraz bon upominkowy na sesję zdjęciową od Marta Sykucka otrzymał Hubert Ziółkowski. Wyróżnienie otrzymał Aleksander Gałkowski za najpiękniejsze fotografie i udział we wszystkich 3 edycjach konkursu.

Dziękujemy Gmina Lipiany - Urząd Miejski w Lipianach za dofinansowanie do projektu oraz Fundacja na Rzecz Rozwoju Dzieci i Młodzieży "Moja Młodość" za współpracę w pozyskaniu środków finansowych.
Dziękujemy wszystkim za udział w konkursie i życzymy powodzenia w kolejnych artystycznych przedsięwzięciach.
Wystawę będzie można odwiedzić już wkrótce w Miejska i Gminna Biblioteka Publiczna im. Agnieszki Osieckiej w Lipianach oraz wydarzeń kulturalnych na terenie gminy podczas wakacji.

EKOPRACOWNIA dofinansowana ze środków Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Szczecinie oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w formie dotacji, w kwocie 45000 zł.

Organizatorzy: Małgorzata Muzyk, Aleksandra Przybylska

 ekopracownia

39b1ee51 e184 4ed3 9d93 e63be9378e04Kolejne spotkanie członków koła przyrodniczego z Panią Pauliną Pińską reprezentującą wydział Drogownictwo Rolnictwo i Leśnictwo z @Gmina Lipiany dotyczyło „Wpływu działalności rolniczej na jakość gleb i wód w regionie”. Prelekcja w Ekopracowni, połączona z zadaniami dla dzieci miała na celu przede wszystkim edukację i podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci i społeczności lokalnej w zakresie ochrony gleb i wód.

deszczowka 213 czerwca odbyła się wyjątkowa prelekcja dla uczniów koła przyrodniczego klas I -III przygotowana przez przedstawicieli Urzędu Miejskiego w Lipianach. Tematem spotkania było „Wykorzystanie cyklu obiegu wody czystej – deszczówki w środowisku, do ponownego jej wykorzystania”, a prelegentem była pani Paulina Pińska, która odpowiedziała dzieciom na pytania:
### Co to jest retencja wody? Retencja wody to proces, w którym woda jest zatrzymywana na dłużej w jednym miejscu, co pozwala lepiej zarządzać jej zasobami. Dzięki retencji mamy dostęp do wody nawet w czasie suszy, a także chronimy się przed powodziami.
### Dlaczego retencja wody jest ważna? Podczas prelekcji pani Paulina Pińska tłumaczyła dzieciom, że retencja wody: - Pomaga roślinom rosnąć, ponieważ mają więcej wody do picia. - Chroni przed powodziami, gdyż woda nie spływa zbyt szybko do rzek. - Zapewnia wodę podczas suchych dni, kiedy deszcz nie pada.
### Jak zatrzymywać wodę? Dzieci dowiedziały się również, jak możemy zatrzymywać wodę: - Budując specjalne zbiorniki wodne. - Sadzając drzewa i kwiaty, które pomagają zatrzymywać wodę w glebie. - Tworząc ogrody deszczowe, gdzie woda może wsiąkać w ziemię.
### Co mogą zrobić dzieci? Podczas spotkania uczniowie nauczyły się, że mogą również przyczynić się do retencji wody poprzez: - Podlewanie roślin w swoich ogródkach. - Oszczędzanie wody, np. zakręcając kran podczas mycia zębów. - Dbanie o czystość w swoim otoczeniu, bo czysta ziemia lepiej zatrzymuje wodę.
### Zabawa i nauka. Na zakończenie prelekcji dzieci wykonały karty pracy sprawdzające zrozumienie tematu.
Dzięki takim prelekcjom najmłodsi uczą się, jak ważna jest ochrona środowiska i dbanie o wodę, która jest niezbędna do życia dla nas wszystkich.