gra terenowa003EE621BF4 86AE AD51 D829 13AB85B0AB3FSpacerem po Lipianach rozpoczęła się Gra terenowa „Odkryj na nowo swoją Małą Ojczyznę” zorganizowana w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Uczniowie klasy 4a kierując się wskazówkami ukrytymi w zadaniach podziwiali znane im zabytki i poznawali ich historię. Rozwiązywane na szlaku krzyżówki, rebusy oraz zadania polegające na czytaniu zaszyfrowanych fragmentów powieści dziecięcych, doprowadziły do spotkania w bibliotece i odnalezienia ukrytych książek zakupionych z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, które warte są przeczytania podczas zbliżających się wakacji. Życzymy wszystkim miłej lektury a zainteresowanych zachęcamy do zabawy - napisania własnych zakończeń znanych Wam powieści.

Małgorzata Chmielewska

Kidos„Ucieczka w dzicz” autorki Erin Hunter to książka trzymająca w napięciu. Przedstawia historie kota domowego imieniem Rdzawy. Kocur od małego podziwiał świat zza okien domostwa właścicieli. Pewnego dnia postanawia wyruszyć w głąb lasu. Poznaje tam wiele innych kotów, dowiaduje się o czterech klanach, które od wieków mieszkają w lesie i dołącza do jednego z nich, tj. Klanu Pioruna. W nowym domu poznaje wielu przyjaciół, jak i wrogów, przeżywa mnóstwo przygód i odkrywa mroczne sekrety lasu. Nie trzeba być fanem kotów, żeby zakochać się w „Wojownikach”. Książka jest świetna a na moje półce czekają już dwa kolejne tomy.
Projekt realizowany w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa
Polecam Oliwia Kiedos
Amelia S. zdjęcieMłodzieżowa powieść pod tytułem „The game” autorstwa Lucii Vaccarino i Davide Marosinotto wywarła na mnie ogromne wrażenie. Główna bohaterka, Cece, z przymusem przeprowadza się do swojej matki, z którą nie rozmawiała od wielu lat. Jest ona dla niej kompletnie obcą osobą. 
Denis, jej matka, po rozstaniu z rodziną zamieszkała w miejscu dawno zapomnianym przez Boga, było one jej znane dlatego, że spędziła w nim lata swojego dzieciństwa. Małe miasteczko, w którym każdy się zna jest dość nudne i dla wielu niepozorne, jednak okazuje się, że drzemie w nim koszmar. Dziewczyna zauważa, że zaczynają się dziać niepokojące rzeczy. Dostrzega u wielu osób dziwną bliznę na szyi. Trzynastolatka dowiaduje się o pewnej grze. Uczestnicy słyszą Szept, jakby telepatyczny głos, który zdaje się odgadywać ich myśli. Głos ten wydaje polecenia, niewinne żarty, które kończą się tragedią. Każdego kto nie wykona rozkazu spotyka kara. 
Kim jest tajemniczy Szept i jakie są jego zamiary wobec mieszkańców? Dowiesz się po przeczytaniu książki.
Polecam Amelia Stapowicz
Projekt realizowany w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

piknik00232AF5DCD 6814 2D36 9018 736AB7BB2D5AW blasku słonecznych promieni, otaczającej przyrody i śpiewu ptaków odbył się „Piknik z książką”. Nasi najmłodsi czytelnicy udowodnili, że znają „Regulamin szanowania książek”- wymieniając wszystkie zasady dbania o woluminy. Z uwagą wysłuchali opowieści „Franklin i książka z biblioteki”. Przygoda żółwia z zagubioną książką nauczyła odpowiedzialności. Uczestnicy pikniku z zainteresowaniem oglądali propozycje literackie z biblioteki, zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Na zakończenie wszyscy otrzymali pamiątkowe zakładki.

JanekOstatnio przeczytałem książkę Renaty Piątkowskiej pt. „Hebanowe serce”. Autorka opisuje wydarzenia, podobne do tych, których jesteśmy obecnie świadkami. Bohaterem jest mały chłopiec Omenka, który wraz z mamą musi opuścić swoją wieś i uciekać przed wojną. Podróżują przez Saharę, płyną po Morzu Śródziemnym. Trudną i niebezpieczną drogę umilają Omence ciekawe opowieści jego mamy, na przykład o hipopotamie oraz śpiewane przez nią kołysanki. Jednak wspomnienia mimo to wracają; ukochana wioska, cierpienie, śmierć i głód…Wojna odcisnęła piętno na psychice chłopca. Autorka przekazuje wiadomości z perspektywy dziecka, tak jak ono rozumie to, co wokół niego się dzieje. Droga do wolności jest długa i ciężka. Zostają jednak uratowani. Trafiają do obozu dla uchodźców. Dalsze losy poznasz na kartach książki.
 
Polecam Jan Lesiewicz
Projekt realizowany w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

 

RecenzjaOstatnio przeczytałam książkę, która głęboko zapadła w mojej pamięci pt.: „Gdyby ocean nosił twoje imię” autorstwa Tahereh Mafi. Shirin jest nastoletnią muzułmanką. Jej rodzina często się przeprowadza. W 2002 roku kilkanaście miesięcy po zamachach na World Trade Center po raz kolejny trafia do nowej szkoły, gdzie musi zmierzyć się z rasizmem ze strony rówieśników. Jednocześnie rozwija pasję do breakdancea i zakłada z bratem grupę taneczną. Traumatyczne przeżycia bohaterki skłaniają czytelnika do refleksji nad własnym postępowaniem wobec innych osób.

Polecam Alicja Brylewska
Projekt realizowany w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa

tajemniczy swiatData 2 kwietnia łączy dwa święta Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci oraz Światowy Dzień Świadomości o Autyzmie. Wspólnym mianownikiem jest wybór propozycji czytelniczej - książki dla dzieci poruszającej temat autyzmu. Takim przykładem jest pozycja Darii Kacprzak pt.: „Tajemniczy świat Witka. Mój brat ma autyzm”. Jest to nowość zakupiona z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Pragnących poznać relacje głównych bohaterów: Witka i Mańka zapraszamy do biblioteki.

mikolajki ksiazka00314D2301E EF6F 9EA5 D154 879F7C1E76BC6 grudnia biblioteka przygotowała mikołajkową niespodziankę dla czytelników. Uczniowie wypożyczając tajemniczą książkę (z ukrytym autorem i tytułem) otrzymali czarodziejski klucz do fascynującej przygody oraz szansę spotkania sympatycznych bohaterów. Nowości wydawnicze zakupiono w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.

mikolajki biblioteka001

mis fotki00806A27356 5F96 939D 4F61 C2FFA81CC383

Zapraszamy na fotorelację - kliknij na foto

Ogłoszenie Miś