Pamięć, cóż to takiego?

Pamięć, jest to zdolność człowieka do rejestrowania (zauważania), magazynowania (przechowywania) oraz odtwarzania (wydobywania) informacji. Przyjęło się mówić, że najlepszym okresem do rozwoju pamięci jest wiek przedszkolny oraz wczesnoszkolny. Niestety, dzieci w tym wieku nie są wdrożone do wysiłku intelektualnego i szybko się męczą. W chwilach nudy wolą sięgnąć po telefon albo bajki. Pamięć ma to do siebie, że wymaga skupienia na prezentowanym bodźcu. W bajkach co chwilę zmienia się obraz, rozleniwiając młodego człowieka do konieczności skupienia się przez dłuższy czas na konkretnym bodźcu. To mocno utrudnia kształtowanie procesów pamięci. Wiek, w którym rozwój opisywanej funkcji poznawczej jest najłatwiejszy, często jest wykorzystywany na jego spowolnienie. Jako rodzice możemy w tym okresie pomóc dziecku w rozwijaniu jego pamięci i koncentracji lub zmarnować ten potencjał.

Proste ćwiczenia rozwijające pamięć, które można trenować w warunkach domowych:

   Wymyśl słowo na… jest to zabawa do której nie potrzebujemy żadnych pomocy. Wystarczy usiąść z dzieckiem i ustalić zasady. Na przykład: wymyślamy słowa na literę „s”. W zabawie może uczestniczyć cała rodzina, a wygrywa ten, który wymyśli najwięcej słów. Poza ćwiczeniem pamięci (bo trzeba kontrolować, jakie słowa w zabawie już padły), dziecko jednocześnie rozwija swój zasób słownictwa. W zależności od wieku i poziomu rozwoju dziecka ćwiczenie można modyfikować. Przykładowo można umówić się, że wymyślamy słowa kończące się na określoną literę, lub że każde kolejne słowo zaczyna się od ostatniej litery poprzedniego. Jeżeli taka aktywność przypadnie do gustu twojemu maluchowi możecie wyliczać nawet przez dwie godziny!

   Znajdź różnice… kolejna zabawa, w którą można zaangażować całą rodzinę. Poproś malucha żeby wyszedł z pokoju na moment. W tym czasie pozostali uczestnicy zabawy zmieniają jakiś element w swoim ubiorze. Zadaniem dziecka, które wraca do pokoju jest odgadnięcie co się zmieniło. Zabawę można modyfikować i zamiast wprowadzać zmiany w ubiorze, można przestawiać przedmioty w pokoju (np. zamienić figurki miejscami, zabrać obrus ze stołu, schować poduszki itd…

   Kolory pamięci… osoby, które biorą udział w zabawie siadają w kółku. Każda kolejna osoba wymyśla jakiś kolor. Zanim jednak wypowie nazwę koloru, który ma na myśli powtarza kolejno kolory wypowiedziane przez poprzedników. Kółko jest zataczane tak długo, aż pierwsza osoba pogubi się w ciągu słów. Oczywiście zamiast kolorów można wymieniać przedmioty, nazwy miesięcy, dni tygodnia, miast czy państw.

   Gry typu Memory… są to gry planszowe, w których znajdziemy do kilkunastu obrazków w dwóch egzemplarzach. Ustawiamy karteczki obrazkiem do dołu i szukamy par. Każdy uczestnik kolejno odkrywa jedną kartę i jeśli nie pamięta gdzie znajduje się dla niej para pozostawia ją w tym samym miejscu. Gra toczy się tak długo, aż wszystkie obrazki zostaną odkryte. Jeśli nie macie takiej gry w swoim domu, nie martwcie się! Taką grę można wykonać samodzielnie, a wspólne szykowanie karteczek z obrazkami, będzie dodatkową okazją do wspólnie spędzonego czasu i rozwinie kreatywność dziecka.

Źródło: www.poradniapyrzyce.pl